HTTrack – Web Sitesi Klonlama

Merhaba, 

HTTrack yazılımı sizlere web sitelerini klonlamada yardımcı olmaktadır.Bunun bu sitede yer almasının sebebi penetrasyon tester’larının bir web sitesini kendi local bilgisayarlarında incelemesine olanak sağlaması ve klonlanan sayfalar ile sosyal mühendislik çalışmalarının yapılmasıdır.

Yazılımın kullanımdan aşağıda bahsedeceğim lakin bu gidip sağdan soldan site çalmanız anlamına gelmiyor :).Bundan bahsetmemin sebebi facebook, gmail gibi yerlerin sitelerini klonlayarak sizleri bu sayfalara yönlendirmeleri ve sonrasında sizinde kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaptığınız sırasında saldırgan kişiye bilgilerinin gitmesidir.

Diğer insanların emek vererek yaptıkları sitelerin çalınması klonlanması tamamen etik dışıdır.

httrack wallpaper ile ilgili görsel sonucu

HTTrack windows ortamlarında kullanılabildiği gibi kali içersinde de kullanılmaktadır.Ben bu yazıda kali üzerinden ilerleyeceğim.

Öncelikle Kali içerisinde HTTrack yüklü değilse komut satırına:

Klonlayacağınız web siteniz için bir dosya oluşturmanız gerekmektedir bunu kali mkdir komutu ile gerçekleştirmeniz mümkündür.mywebsite adında bir dizin oluşturuyoruz.

Dizini oluşturduktan sonra httrack yazarak yazılımı başlatıyor ve bir dosya ismi belirliyoruz.Ardından oluşturmuş olduğumuz mywebsite dizinini seçiyoruz ve bizden klonlanacak url’i istiyor.

Klonlamak için kendi web sitemin adresini giriyorum.

Karşımıza çıkan seçeneklerde bu web sitesi ile ne yapmak istediğimiz soruluyor genelde 2. seçenek kullanılır ve en basit olan yöntemdir.

Sonrasında bir proxy kullanmak isteyip istemediğimiz soruyor.Herhangi bir proxy kullanmayacağız.Devamında ise klonlamak istediğiniz dosya türünü belirtebilirsiniz biz tüm dosyaları istediğimizden dolay * işaretini kullanıyoruz.Farklı bir ayarda kullanmayacağımız için Additional Options’ı boş geçiyoruz.

Ve HTTrack bizim için belirttiğimiz dizine alirizayuksektepe.com adresini klonluyor.

Klonlama işlemi ardından belirttiğiniz dizine gidin ve klonlanan dosyaları inceleyin.

Unutmayın ki her websitesini klonlayabileceğiniz anlamına gelmiyor.Mesela ben kendi web sayfam için klonlama işlemi yaptım ancak herhangi bir dosya inmedi bazı web sitelerini klonlamanız mümkün ancak bazılarını değil.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.Leave a Reply

Your email address will not be published.

*
*
*